Deska podłogowa, lita czy warstwowa – jaką wybrać?

Właściciele domów, którzy wybierają deski podłogowe, jako podłoże w swoim domu, są zobowiązani do rozważenia mnóstwa korzyści i wad określonych typów drewna oraz podjęcia decyzji, jaki rodzaj stanie się najlepszym wyborem.

Podłogi drewniane są wygodne, trwałe i zaskakująco przystępne cenowo, toteż niewiele może się równać z charakterem i ciepłem, które deska podłogowa wprowadza do każdego pomieszczenia w domu. Chociaż dostępnych jest wiele opcji, nie każdy rodzaj deski podłogowej nadaje się do wszechstronnego zastosowania. Jeśli zamierzasz dokonać zakupu deski podłogowej, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jedną z nich jest decyzja, jaką deskę podłogową wybrać – litą czy warstwową?

Rodzaj podłóg drewnianych

Niezwykle istotnym elementem wystroju wnętrz, jest jego podłoga. Jest ona również elementem najbardziej narażonym na eksploatację. Podłoga powinna być trwała i wytrzymała, aby mieć pewność słusznego wyboru podłogi, dostosowanego do pomieszczenia i typu jego eksploatacji, należy zastanowić się nad tym, jaki typ będzie dla nas najbardziej odpowiedni “deska podłogowa lita czy warstwowa?’ .
Podłogi z litego drewna są frezowane z bali i łączone wzdłuż długich i krótkich krawędzi. Podłogi z drewna konstrukcyjnego składają się z podkładu z litego dębu lub warstw sklejki brzozowej i są pokryte warstwą litego drewna twardego tzw. wartwy użytkowej o grubości 6, 4 lub 3,2 mm.

Podczas, gdy oba typy oferują to samo piękno prawdziwego drewna, podstawowa różnica między litym drewnem twardym a podłogową deską warstwową, zależy od składu drewna podłogowego.

Deska podłogowa z litego drewna

Deski podłogowe, wykonane z litego drewna są korzystnym wyborem i mogą być szlifowane i odnawiane, gdy tylko jest to wymagane. Twarde drewno, takie jak dąb i jesion, może przetrwać dłużej niż miękkie gatunki drewna – jak np. orzech amerykański.
Deska podłogowa wykonana z naturalnego drewna ma wiele zalet, od zapewnienia trwałości po zmianę akustyki pomieszczenia, nadając mu ciepły wygląd i naturlaność. Podłogi z prawdziwego, litego drewna dodają domowi wartości, atrakcyjności i luksusu. Litych desek nie można układać na ogrzewaniu podłogowym, dlatego na tym polu lepiej sprawdzają się podłogi warstwowe a w szczególności dębowe. Należy również uważać na miejsca wilgotne, ponieważ deska podłogowa z litego drewna może wypaczyć się pod wpływem dużej ilości wilgoci.

Deska podłogowa warstwowa

Deska podłogowa warstwowa składa się zwykle z podkładu z litego dębu lub warstw sklejki brzozowej. Deska podłogowa warstwowa to produkt bardzo stabilny – bardziej niż lite drewno, dzięki czemu uzyskanie wypaczeń drewna, spowodowanych wilgocią lub jakichkolwiek ruchów i przesunięć, jest mniej prawdopodobne. Tak więc wygląda na to, że deska podłogowa warstwowa jest stabilniejsza, a co jest kolejną zaletą – istnieje możliwość większego wyboru tak samo ciekawych, atrakcyjnych odcieni i typów, jak w przypadku desek podłogowych z litego drewna.Deska podłogowa warstwowa nadaje się do większości pomieszczeń, od korytarzy i pomieszczeń mieszkalnych po sypialnie.

Aby dowiedzieć się, czy deski podłogowe warstwowe można stosować wraz z ogrzewaniem podłogowym, warto przed zakupem zapytać o to sprzedawcę i sprawdzić producenta, gdyż to od rodzaju pozyskanego drewna i techniki wytworzenia desek podłogowych warstwowych zależy, czy będą one bezpiecznie współpracować z ogrzewaniem podłogowym.