Czy warto wybrać do domu parkiet drewniany?

Na komfort i estetykę domu wpływają nie tylko meble, tekstylia, oświetlenie czy stolarka okienna i drzwiowa. Bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza jest podłoga. Powinna być trwała, gdyż nieustannie narażona jest na nacisk – albo wyposażenia, albo domowników. Doskonałym pomysłem na atrakcyjną wizualnie i praktyczną podłogę jest parkiet drewniany.


Drewno od wieków używane jest jako surowiec do tworzenia podłóg. Świadczy to o jego odporności i uniwersalności. Warto poznać zalety parkietu drewnianego, by przekonać się, jak skuteczne to rozwiązanie. Niektórzy mogą sugerować, że drewniany parkiet oznacza wysokie koszty, ale prawda jest taka, że podłoga to nie element domu, który wymienia się co chwilę. Podłoga powinna służyć latami, by ruch mógł się po niej odbywać bezproblemowo.

Parkiet drewniany – czym jest?



Wiele osób myli parkiet drewniany z panelami. Panele to deski, przypominające drewno, ale tak naprawdę wykonane z surowców drewnopochodnych. Natomiast parkiet drewniany tworzą klepki (deszczułki) z prawdziwego drewna, np. dębu, jesionu. Zdecydowanym liderem są parkiety warstwowe, które składają się z dwóch warstw, wierzchniej warstwy użytkowej o grubości 6mm oraz warstwy dolnej o gruobści 4mm .Czasami wykorzystuje się w nich także drewno egzotyczne, np. z Afryki lub Ameryki Południowej. Co ciekawe deski parkietowe można układać na różne sposoby, by osiągnąć oryginalny efekt. Przykładem może być parkiet w jodełkę czy szachownicę. Obecnie najpopularniejszy jednak jest tzw. wzór okrętowy, gdzie deszczułki układa się równolegle do siebie, natomiast miejsca ich łączenia na długości są przypadkowe.

Zalety parkietu drewnianego



Wybranie odpowiedniej podłogi do domu to spore wyzwanie. Bez wątpienia nie warto podejmować decyzji pochopnie. Zazwyczaj głównym kryterium wyboru jest atrakcyjność wizualna danego produktu. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę także na inne kwestie. Wystarczy wymienić liczne zalety parkietu drewnianego, by okazało się, że taki parkiet najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.

Czym wyróżnia się parkiet drewniany na tle innych, podobnych produktów?Trwałość – to podstawowa cecha parkietów drewnianych. Drewno jest wyjątkowo odporne i wytrzymałe, nie tylko na ścieranie, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki tej swojej właściwości parkiety drewniane można użytkować nawet przez kilkadziesiąt lat.Możliwość cyklinowania – nie ma problemu, by parkiet drewniany odnowić. Służy do tego cyklinowanie. Proces ten usuwa stary lakier i cienką warstwę drewna, dzięki czemu można pozbyć się zabrudzeń i zarysowań. Po cyklinowaniu parkiet nieco zmienia kolor i zyskuje drugie życie.Naturalność – nie ma nic bardziej naturalnego niż drewno w domu. Parkiet drewniany doskonale wpasuje się we wnętrza w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Ponadto taki parkiet to idealne rozwiązanie dla alergików.Estetyka – drewno jest materiałem ponadczasowym i sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. To produkt luksusowy, elegancki, który latami wspaniale się prezentuje.Właściwości izolacyjne – parkiet drewniany jest nie tylko cichy, ale także ciepły. Sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem, a do tego nada wnętrzom przytulności.

Parkiet drewniany – jak dbać?



W każdym domu sprawdzi się parkiet drewniany. Jak dbać o tego rodzaju powierzchnię? Na szczęście nie wymaga ona żadnych skomplikowanych zabiegów. Parkiet drewniany należy od czasu do czasu zamieść lub odkurzyć, przede wszystkim by pozbyć się piasku wnoszonego na podeszwach butów. Jest on szczególnie szkodliwy dla drewna, ponieważ może je zarysować. Dobrym rozwiązaniem jest także zakupienie skutecznej wycieraczki, która już w progu domu zgarnie większość zanieczyszczeń.


Bardzo ważne jest także to, by chronić drewniany parkiet przed wodą, która może spowodować jego pęcznienie i wypaczanie. Można go myć wyłącznie lekko wilgotną ściereczką lub mopem. Najlepiej także użyć specjalnych preparatów czyszczących przeznaczonych do tego rodzaju powierzchni. Przy wyborze takich środków należy zwrócić uwagę, czy podłoga w domu jest lakierowana czy olejowana – w pierwszym przypadku przyda się środek bez dodatku tłuszczów, w drugim wprost przeciwnie.

Jeśli szukasz odpowiedniego parkietu zapraszamy do naszej oferty -> Parkiety Warszawa