Czym jest cyklinowanie podłóg drewnianych?

Drewniane podłogi od zawsze cieszyły się dużą popularnością, ze względu na ich atrakcyjny wygląd i bardzo dobrą funkcjonalność. Dodatkowo drewniane podłogi mogą służyć wiele lat, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Bardzo często jednak w wyniku częstego mycia środkami chemicznymi, na drewnie pojawiają się uszkodzenia, które nie tylko obniżają atrakcyjność ale również wytrzymałość całej powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem problemu, będzie zainwestowanie w cyklinowanie podłóg drewnianych

Dlaczego warto cyklinować drewno?

Cyklinowanie nie tylko wpływa na ostateczny wygląd drewna, ale również  wydłuża jego żywotność. Dodatkowo jeśli renowację przeprowadzimy prawidłowo z wykorzystaniem fachowego sprzętu, możemy uniknąć potrzeby wymiany podłogi na nową. 

W przypadku jeśli planujemy malowanie podłogi, konieczne jest wykonanie uprzedniego cyklinowania i nałożenie odpowiednich preparatów. W innym wypadku jeśli pomalowalibyśmy starą podłgę bez usunięcia starego lakieru farba z czasem zacznie odpadać. Kiedy podłoga jest już dostatecznie zniszczona, nie ma co się zastanawiać, trzeba cyklinować.

Na czym polega cyklinowanie podłóg?

Cyklinowanie podłóg drewnianych ma na celu starcie powierzchni wierzchniej drewna, w tym również wszystkich nałożonych na parkiet farb, lakierów i środków osłonowych. Dzięki temu zabiegowi, podłoga odzyskuje pierwotny kształt, który jest gotowy do ponownego zabezpieczania i malowania.

Renowację najlepiej przeprowadzić z użyciem profesjonalnych maszyn do cyklinowania. Możliwe jest ręczne szlifowanie powierzchni, jednak jeśli nie będziemy robić tego urządzeniem, proces będzie trwał bardzo długo i będzie dużo mniej efektywny. Podczas nieumiejętnego szlifowania mogą powstać również różnego rodzaju niedoskonałości i dołki przez co cała podłoga straci urok.

Zabieg wykonywany samą cykliniarką powinno powtórzyć się kilkukrotnie, jednak wszystko tak naprawdę zależy od stanu drewna. W przypadku niewielkich zniszczeń, można zabieg wykonać do dwóch, trzech razy. Jeśli podłoga jest poważnie uszkodzona, albo zostało nałożone na nią bardzo dużo środków, najlepiej zabieg powtórzyć do pięciu razy. Przed samym cyklinowaniem, należy najpierw sprawdzić jaką grubość ma podłoga. Cyklinowanie powinno być przeprowadzane na drewnie o grubości większej niż 0.8 mm. 

Jak wygląda proces renowacji?

Na początek trzeba się zorientować jaką techniką drewniana podłoga została położona. Jeśli użyto specjalnego kleju, możemy użyć wszystkich dostępnych cykliniarek. W przypadku kiedy mamy do czynienia z podłogą pływająca, musimy użyć do tego ręcznego urządzenia. Jeśli cyklinowana powierzchnia obejmuje również schody lub inne miejsca wymagające dużej precyzji, warto wykorzystać cykliniarkę krawędziową. 

Sam proces renowacji zaczynamy od nałożenia na sprzęt grubego papieru ściernego, przechodząc następnie do coraz niższej gramatury. Ten proces jest bardzo ważny i należy uważać, żeby nie uszkodzić w którymś miejscu parkietu. Kiedy już wykonamy cyklinacje i wypełnimy szczeliny preparatem do wypełniania ubytków, trzeba przystąpić do polerowania powierzchni siatką szlifierską. Na tym etapie w zasadzie można uznać cyklinowanie podłóg drewnianych za zakończone i pozostaje naniesienie nowego lakieru. Przed nałożeniem lakieru, należy upewnić się tylko czy sprzątnęliśmy wszystkie zanieczyszczenia. W innym wypadku, cała renowacja może nie przynieść oczekiwanego skutku. 

Samodzielne cyklinowanie – czy warto?

Najczęściej nie posiadamy odpowiednich umiejętnosci ani maszyn, a ich koszt jest spory. Warto skorzystać w takim wypadku z usług firmy zatrudniającej odpowiednich fachowców. Dzięki temu, nie tylko renowacja zostanie wykonana przez wykwalifikowane osoby, ale również przy użyciu bardzo dobrej jakości urządzeń – co jest bardzo istotne.