Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Wiele osób zastanawia się, czy nowoczesny system ogrzewania podłogowego można połączyć z tradycyjnym, eleganckim drewnianym parkietem. Tymczasem zestawienie to jest nie tylko możliwe, lecz wręcz wskazane, ponieważ pozwala w odpowiednim stopniu wykorzystać generowane ciepło i nadać mieszkaniu wyjątkowej przytulności. Dlaczego warto łączyć ogrzewanie podłogowe z drewnianymi deskami i jak to zaplanować?

Zalety połączenia drewnianej podłogi z ogrzewaniem podłogowym

Najważniejsze zalety drewnianej podłogi na instalacji ogrzewania podłogowego to przede wszystkim wysoka estetyka oraz korzystny rozkład temperatury w każdym pomieszczeniu. Ogrzewanie tego typu jest niewidoczne, ukryte pod pięknym, eleganckim parkietem, co pozwala na dużo większą swobodę podczas aranżowania wnętrz. Co więcej ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej skuteczne i ekonomiczne, ponieważ działa przy niskich temperaturach czynnika grzejnego i równomiernie rozkłada ciepło w pomieszczeniu, zapobiegając wytwarzaniu niekorzystnych stref przegrzania. Podgrzewana drewniana podłoga jest przyjemnie ciepła, ale nigdy zbyt gorąca, dzięki czemu można swobodnie dotykać jej nagimi stopami, a powietrze w mieszkaniu nie staje się zbyt suche, jak często zdarza się w przypadku korzystania z tradycyjnych grzejników. Co więcej, niewielki ruch powietrza spowodowany większą powierzchnią grzewczą, ogranicza także cyrkulację kurzu, dzięki czemu możemy rzadziej sprzątać, a dom nadal będzie przyjaznym środowiskiem nawet dla alergików. 

Czy parkiet drewniany nie zniszczy się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym?

Tradycyjne, lite drewniane parkiety w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym mogłyby zsychać się, pękać i zmieniać swój oryginalny kształt. Jednak nowoczesne parkiety o konstrukcji krzyżowej, zbudowane z kilku warstw z bezklejowym zamkiem typu click, znacząco ograniczają pracę naturalnego drewna, dzięki czemu deska może być swobodnie układana na systemie grzewczym, który stale zmienia temperaturę i wilgotność otoczenia. Niektóre osoby mogą zastanawiać się także, czy drewno, które jest izolatorem, nie wpłynie negatywnie na prawidłowe działanie instalacji, jednak odpowiednio dobrany współczynnik przepuszczalności termicznej desek pozwala zredukować straty ciepła do minimum, a nawet wzmocnić jego odczuwanie, stwarzając w mieszkaniu niezwykle przytulny nastrój. 

Jak przygotować podłoże z wodnym ogrzewaniem podłogowym do montażu drewnianego parkietu?

Parkiet drewniany można wykładać zarówno na wodnym, jak i elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. W przypadku instalacji wodnej niezbędne jest tak zwane wygrzewanie podłoża, które trwa około 30 dni i należy przeprowadzić je bezpośrednio przed montażem podłogi. Rury systemu wodnego pokrywa się najczęściej jastrychem cementowym lub anhydrytowym. Po jego związaniu i stwardnieniu można rozpocząć wygrzewanie poprzez włączenie ogrzewania podłogowego i stopniowe podnoszenie jego temperatury o 5 stopni dziennie. Czynność  tą powtarza się aż do temperatury 26 stopni, a następnie zmniejsza się ją do 24 °C i utrzymuje na tym poziomie przez około 2 tygodnie. Kolejny krok to redukcja temperatury – ponownie o 5 stopni dziennie aż do osiągnięcia 15 – 18 °C. W taki sposób pozbywamy się wilgoci, która w przeciwnym wypadku zostałaby wchłonięta przez drewniany parkiet. Po około miesiącu wygrzewania, cementowy jastrych powinien mieć około 1,5-1,8% zawilgocenie, a anhydrytowy 0,3% – dopiero wtedy można przystąpić do montażu parkietu, bez obaw o jego deformację. 

Montaż klejowy a pływający

Wykładanie parkietu na wodnym ogrzewaniu podłogowym może być przeprowadzone w sposób klejowy lub pływający. Wybierając podłogę klejoną, musimy zwrócić uwagę, aby stosowany klej zachowywał wszystkie swoje właściwości oraz wysoką elastyczność nawet przy bardzo dużych wahaniach temperatury. Informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu. Podczas klejenia istotne jest także kontrolowanie odchylenia podkładu od płaszczyzny poziomej, które nie powinno przekroczyć 3 mm na 2 metrach długości. Przy montażu pływającym, pamiętajmy natomiast o wyborze podkładu o jak najmniejszym współczynniku strat ciepła, najlepiej mniejszym niż 0,05 m2 K/W. Doskonale sprawdzi się w tej roli zwykła tektura falista o grubości 3 mm.

Parkiet drewniany a ogrzewanie podłogowe elektryczne

W przypadku zastosowania elektrycznego systemu ogrzewania podłogowego, montaż parkietu jest jeszcze łatwiejszy niż na instalacji wodnej. Elektryczne systemy mogą przybierać dwie formy:

– kabli grzewczych, zamieszczonych w specjalnych płytach z rowkami, które charakteryzują się dużym współczynnikiem oporu cieplnego,

– mat grzewczych.

W pierwszym przypadku deski podłogowe można wykładać bezpośrednio na płytach lub na dodatkowej wylewce w sposób pływający lub klejony. Z kolei maty grzewcze to urządzenia gotowe do zainstalowania, które układa się na izolacji termicznej z płyt podkładowych lub korka, dzięki czemu drewniany parkiet można kłaść już wprost na same folie grzewcze.  

O czym pamiętać decydując się na drewnianą podłogę z systemem ogrzewania podłogowego?

Do ułożenia drewnianej podłogi zamontowanej na systemie ogrzewania podłogowego zaleca się wykorzystywanie desek kilkuwarstwowych z bezklejowym złączem click. Niezwykle ważny jest także wybór trwałego, bardzo elastycznego kleju montażowego, który musi być odporny na częste wahania wilgotności i temperatury. Gotowy parkiet należy ogrzewać bardzo powoli, podnosząc temperaturę jednorazowo maksymalnie o 5 stopni. Podczas samej eksploatacji również nie powinno się doprowadzać do gwałtownych zmian ciepła posadzki, a pod koniec sezonu grzewczego stopniowo ją ochładzać. Na drewnianej, podgrzewanej podłodze nie zaleca się także układania dywanów, a wybierając meble, powinniśmy decydować się na te z nóżkami o długości minimum 10 cm. 

Drewniany parkiet w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym to przepis na maksymalnie przytulną i komfortową aranżację mieszkania. Przestrzegając wszystkich zasad montażu takiej podłogi, możemy mieć pewność, że posłuży nam ona przez wiele lat z niesłabnąca atrakcyjnością, pozwalając jednocześnie w optymalnym stopniu korzystać z ogrzewania podłogowego bez odczuwalnych strat energii.