Podłoga drewniana a zwierzęta domowe

Posiadanie zwierząt domowych daje wiele radości i powodów do dumy, jednak bardzo często wiąże się również z licznymi stratami – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z młodym i bardzo energicznym psem czy kotem. Czworonożny przyjaciel nie musi jednak stać się przyczyną rezygnacji z pięknej, ponadczasowej i eleganckiej podłogi drewnianej. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiedni dobór desek podłogowych, ich właściwe wykończenie oraz sposób pielęgnacji. 

Podłoga drewniana a zwierzęta domowe – jaki typ podłogi wybrać?

Parkiet drewniany może zostać wykonany z różnych gatunków drewna. Jeśli szukamy podłogi do sypialni czy innego mało eksploatowanego pomieszczenia, nie musi to być drewno szczególnie wytrzymałe. W przypadku zwierząt domowych powinniśmy sięgać jednak wyłącznie po najtwardsze i najbardziej odporne na zużycie gatunki, czyli dąb lub jesion. Wybór pomiędzy pomiędzy nimi można oprzeć już na własnych preferencjach czy stylu aranżacyjnym mieszkania. Dobrym rozwiązaniem będzie także zdecydowanie się na parkiet drewniany warstwowy z grubą warstwą użytkową, którą będzie można często odnawiać.

Podłoga drewniana a zwierzęta domowe – jakie wykończenie będzie najlepsze?

W przypadku mieszkań, w których poza ludźmi z podłogi korzystają także zwierzęta, nie poleca się wykończeń lakierowanych. Powłoka lakiernicza pomimo swojej twardości jest bowiem bardzo wrażliwa na zarysowania, o które nietrudno, kiedy po parkiecie biegają koty czy psy, wyposażone w twarde i ostre pazury. Poza tym deski lakierowane będą bardzo gładkie, co stworzy większe zagrożenie ewentualnego poślizgu zwierzęcia, a tym samym strat w postaci uszczerbku na zdrowiu czy zniszczeń w samym mieszkaniu. Przy czworonogach najlepiej sprawdzi się zatem deska olejowana, która ma wiele zalet praktycznych. 

Podłoga drewniana olejowana najlepszym wyborem dla posiadaczy zwierząt domowych

Decydując się na podłogę drewnianą w mieszkaniu, w którym przebywają zwierzęta, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej impregnacji desek parkietu. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku olejowosk – w 100% naturalny, bezpieczny dla środowiska i nieszkodliwy dla czworonożnych pupili. Olej wnika głęboko w wewnętrzną strukturę drewna sprawiając, że ewentualne zarysowania są na nim praktycznie niewidoczne. Co więcej, w przypadku wyraźniejszych zadrapań, uszkodzoną deskę można zaszpachlować, przeszlifować i ponownie potraktować odpowiednim olejem jedynie w miejscu uszkodzenia – bez konieczności cyklinowania i ponownego impregnowania całej podłogi. W większości przypadków, delikatne rysy zamaskujemy i wtopimy w strukturę drewna już za pomocą samego olejowosku. Najpraktyczniejszy może okazać się także wybór parkietu o strukturze szczotkowanej, która podkreśla słoje i sprawia, że wszelkie zarysowania są jeszcze mniej widoczne. Ponadto, zabezpieczona olejem deska będzie mniej śliska, a jednocześnie odpowiednio chroniona przed wilgocią, której źródłem może być na przykład ślina czy mocz zwierząt. 

Jak dbać o olejowaną podłogę drewnianą przy zwierzętach domowych?

Drewniane deski olejowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnego olejowania – szczególnie, jeśli korzystają z nich zwierzęta domowe. Odnawianie ochronnej warstwy oleju gwarantuje bowiem, że podłoga będzie właściwie zabezpieczona przed wilgocią oraz widocznością ewentualnych zarysowań. Parkiet drewniany olejowany myjemy zatem zimną wodą z dodatkiem bezpiecznych, naturalnych substancji lekko natłuszczających – najlepiej dedykowanych takim podłogom preparatów. Nie wolno zapominać również o częstym olejowaniu wszystkich desek podłogowych – w przypadku tak intensywnej eksploatacji, nawet co trzy miesiące. Jeśli rysy, których przyczyną są psie czy kocie pazury staną się widoczne, w pierwszej kolejności aplikujmy w takie miejsce dodatkową warstwę oleju, która pomoże optycznie je zamaskować. Głębokie zadrapania szlifujmy lub szpachlujmy, a na koniec zabezpieczajmy kilkoma warstwami odpowiedniego olejowosku.